Ceny ofertowe mieszkań rosną, ale transakcyjne spadają
- Zarabianie na nieruchomościach
- Ceny ofertowe mieszkań rosną, ale transakcyjne spadają
Ceny ofertowe mieszkań rosną, ale transakcyjne spadają
- Dodane przez Marek Uścicki
- 12 listopada 2024
- 0
Popyt na mieszkania słabnie, ale sprzedający zdają się tego nie zauważać. W ogłoszeniach pojawiają się wysokie stawki, które skutecznie odstraszają potencjalnych kupców. W efekcie osoby, które chcą sprzedać swoje lokum, obniżają cenę ofertową jeszcze przed pojawieniem się pierwszych chętnych. Zdaje się, że aby kupić lokum w atrakcyjnej cenie, wystarczy tylko czekać.
Cierpliwość popłaca
Najnowszy raport Barometr Metrohouse i Credipass pokazuje, że choć rosnąca podaż w segmencie mieszkań nie wpływa jeszcze na spowolnienie wzrostu cen, stawki transakcyjne mogą być obecnie nawet o kilka procent niższe, niż te, które pojawiają się w ogłoszeniach. Zarówno w perspektywie kwartalnej, jak i rocznej autorzy ofert dużo chętniej schodzą z ceny, by przyciągnąć do siebie kupca. Największe różnice między stawką ofertową a transakcyjną w III kwartale 2024 można zaobserwować w Warszawie i Łodzi. To właśnie tam w ramach negocjacji kupujący mógł zbić cenę nawet o 5,5%. Trzy miesiące temu margines ten wynosił 1% a rok temu 3%.
W Krakowie, w którym w ostatnim czasie lokale mieszkalne drożały najszybciej, możliwości negocjacyjne kupujących sięgały 2,4%. W jeszcze lepszej sytuacji są gdańszczanie, którzy mogą zapłacić za lokum z drugiej ręki o 4% mniej, niż pokazywała stawka ofertowa. We Wrocławiu w III kwartale 2024 można było zbić cenę o nieco ponad 3%. Co ciekawe przed rokiem negocjować można było o 7,5%, czyli nastąpił pod tym względem regres. W tych okolicznościach cierpliwość i postawa wyczekująca może się naprawdę opłacić. Kupując mieszkanie w Łodzi jest szansa, że obecnie zaoszczędzi się średnio 19 tysięcy złotych. W Warszawie kwota ta jest większa i sięga 44 tysięcy.
Ceny wciąż rosną
Mimo wyraźnych różnic między stawkami ofertowymi i transakcyjnymi w perspektywie kwartał do kwartału mieszkania z drugiej ręki drożeją. W okresie od lipca do września 2024 ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 2,7% w Warszawie i 6,5% w Gdańsku. Spadek stawki transakcyjnej zanotowano za to w Łodzi. Właśnie tam możliwości negocjowanych sięgnęły 3,5% i były większe niż jeszcze trzy miesiące temu. W tym samym czasie w Warszawie można było zbić cenę o 1,5%, a w Krakowie i Gdańsku o 1%. W wymienionych miastach, z wyłączeniem Warszawy, kupujący mieli mniejsze możliwości negocjacyjne niż jeszcze rok temu.
Co to oznacza dla osób, które chcą obecnie kupić lokal mieszkalny? Warto, aby uzbroiły się w cierpliwość, ale nie powinny czekać zbyt długo. Mieszkania w dobrych lokalizacjach lub te o popularnych metrażach sprzedają się szybko, a zbyt ostre negocjowanie ceny może utrudnić finalizację transakcji. Niepewna sytuacja w sektorze mieszkań wyraźnie działa i na sprzedających i na kupujących. Ci pierwsi coraz rzadziej się spieszą, a część z nich woli poczekać na kupca, który będzie w stanie zapłacić tyle, ile jest w ofercie.