Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży
- Sprzedaż nieruchomości
- Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży
Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży
- Dodane przez Marcin
- 7 marca 2022
- 0
Jeżeli szykujesz się do samodzielnej sprzedaży mieszkania, musisz wiedzieć, że nawet najbardziej atrakcyjny lokal wymaga przygotowania. Chodzi tu zarówno o sprawy formalne, których niedopilnowanie może utrudnić (lub nawet uniemożliwić) sprzedaż mieszkania, jak też sprawy nieformalne, wpływające chociażby na liczbę chętnych i finalną cenę. W tym artykule zebraliśmy kilka porad odnośnie przygotowywania mieszkania do sprzedaży.
Formalności przed sprzedażą mieszkania
Lokal mieszkalny przeznaczony na sprzedaż musi mieć uporządkowaną sytuację formalną. Co prawda sprzedaje się też mieszkania nie przygotowane pod tym względem, jednak są to tzw. mieszkania z wadami prawnymi i odbija się to mocno na ich cenie.
Czego należy więc dopilnować? Przede wszystkim trzeba zajrzeć do księgi wieczystej i upewnić się, czy jest w niej wszystko w porządku. Należy usunąć wpisy o spłaconych hipotekach, jeśli takie istnieją. Tam też znajdują się ewentualne informacje o dożywociu. Sprawdzenie księgi będzie potrzebne nie tylko po to, aby uporządkować sprawy, które da radę uporządkować, ale też aby zapoznać się z pełnym stanem prawnym lokalu. Jest to istotne, ponieważ nie możemy zatajać przed klientem takich informacji.
Kolejna sprawa to uporządkowanie kwestii współwłasności, jeżeli dotyczy to naszego mieszkania. Jeżeli właścicieli jest kilku, należy albo ich spłacić, albo dogadać się z nimi odnośnie sprzedaży. Raczej ciężko będzie znaleźć klienta na udział w mieszkaniu – w grę wchodzi tylko sprzedaż całości.
Po trzecie musisz uregulować zobowiązania związane z lokalem. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju rachunki: za wodę, za gaz, za ogrzewanie, za prąd, za śmieci, ale też ewentualne długi wobec wspólnoty lub spółdzielni.
Sprawy nieformalne przed sprzedażą mieszkania
Nawet najbardziej atrakcyjny lokal będziesz musiał sprzedać taniej, jeśli nie zadbasz o podstawowe sprawy związane z przygotowaniem do procesu sprzedaży. Mieszkanie należy posprzątać i ocenić jego stan. Na tej podstawie uznajesz, czy potrzebny jest remont. Dalej musisz sporządzić kalkulację kosztów takiego remontu i zysków (wynikających z wyższej ceny), jakie on przyniesie. Czasami opłaca się sprzedać mieszkanie do remontu, jednak zazwyczaj warto przeprowadzić chociaż podstawowe czynności naprawcze. Część z nich wykonasz samodzielnie, jeśli masz czas, np. malowanie. Koszt jest minimalny, a podniesie to cenę nawet o kilka procent.
Kolejny etap po sprzątaniu to zaaranżowanie mieszkania tak, aby dobrze wyglądało. Ma to znaczenie nie tylko podczas wizyt potencjalnych klientów, ale jest też niezbędne do przygotowania skutecznego ogłoszenia. W końcu ciężko zrobić zachęcające zdjęcia mieszkania, w którym panuje chaos. Należy więc wynieść zbędne sprzęty, dodać nastrojowe elementy, zadbać o odpowiednie oświetlenie. Zazwyczaj nie wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi, a przynosi znakomite efekty – nie tylko przyspiesza szukanie klienta, ale też pozwala uzyskać wyższą cenę.
W tak przygotowanym mieszkaniu można już zrobić sesję zdjęciową. Do tego należy dodać dobry, merytoryczny opis i zadbać o to, aby ogłoszenie trafiło w miejsca, gdzie pojawia się wielu szukających. W chwili obecnej najlepiej postawić na portale z ogłoszeniami nieruchomości oraz lokalne grupy na Facebooku.