Jak bezpiecznie inwestować w nieruchomości? Porady
- Zarabianie na nieruchomościach
- Jak bezpiecznie inwestować w nieruchomości? Porady
Jak bezpiecznie inwestować w nieruchomości? Porady
- Dodane przez Marek Uścicki
- 12 maja 2023
- 0
Inwestowanie w nieruchomości przyciąga coraz większą liczbę osób z wolnym kapitałem lub zdolnością kredytową. Wynika to z tego, że utarło się przekonanie – na nieruchomościach nie można stracić. Nie zaprzeczamy mu, jednak sprawa nie jest tak prosta. Mimo że w ujęciu długoterminowym nieruchomości rzeczywiście wykazują stabilne wzrosty cen, to inwestowanie w nie nadal obarczone jest ryzykiem. Ryzyko to wiąże się z błędami popełnianymi przez inwestora. W tym artykule przedstawiamy listę porad, dzięki którym inwestowanie w nieruchomości będzie ryzykowne w stopniu minimalnym.
Aby bezpiecznie inwestować w nieruchomości, przede wszystkim trzeba przeprowadzić dokładne planowanie inwestycji i określenie jej celów. Jest to konieczne, ponieważ stanie się punktem wyjścia do wszystkich pozostałych decyzji i wyborów. Przykładowo: jeśli naszym celem jest długoterminowa inwestycja, nastawiona na zysk wynikający ze wzrostu ceny nieruchomości w ciągu kilkunastu lat, powinniśmy uwzględniać perspektywy rozwoju danej lokalizacji w takim horyzoncie czasowym.
Mając już spisane takie podstawowe ustalenia, przychodzi czas na wybór odpowiedniej lokalizacji. To zagadnienie jest szerokie, ponieważ niekoniecznie musimy inwestować tam, gdzie mieszkamy. Tak więc do wyboru pozostaje nie tylko dzielnica, ale i miasto, część Polski, a nawet świata (ostatnio wśród polskich inwestorów coraz popularniejsze są ciepłe europejskie kraje, np. Hiszpania). Wybierając lokalizację, należy mieć na uwadze nie tylko ceny i perspektywy, ale też stabilność i bezpieczeństwo danego rynku, jak też możliwość skutecznego zarządzania nieruchomością.
Dla bezpiecznego inwestowania w nieruchomości potrzeba jest też dokładna analiza rynku. Jeśli nie interesujemy się tym, co się dzieje w branży mieszkaniowej, łatwo możemy ulec dominującym nastrojom w momencie, gdy akurat przestają one być aktualne. Prowadzi to np. do tzw. kupowania na górce, czyli w momencie najwyższych cen i rekordowego popytu, rozkręcanego przez to, że o inwestowaniu w nieruchomości mówią już nawet media niebranżowe.
Oczywiście za bezpieczną inwestycją w nieruchomości stoi nie tylko analiza gospodarki. Ważne są też aspekty ściśle związane z daną nieruchomością. W tym temacie kluczowe jest zbadanie jej historii oraz sprawdzenie stanu prawno-technicznego. Jest to do wykonania samodzielnego, ale w niektórych sprawach lepiej wesprzeć się opinią fachowców. Chodzi np. o ocenę stanu technicznego przez biegłego budowlańca. Jeśli kupujemy z rynku pierwotnego, warto postawić na sprawdzonego dewelopera z długą historią. Ma to chociażby tę zaletę, że możemy zapoznać się z jakością jego wcześniejszych inwestycji i na tej podstawie ocenić ryzyko istotnych wad technicznych kupowanej nieruchomości. W przypadku rynku wtórnego bezpieczeństwo zwiększy korzystanie z usług profesjonalnego pośrednika.
Bardzo istotne dla bezpiecznego inwestowania w nieruchomości jest źródło finansowania. Jeśli inwestujemy oszczędności, to sprawa zazwyczaj jest prosta – rzadko trafiają się sytuacje, gdy lokata da nam więcej zysku niż nieruchomość. Jednak jeśli wspieramy się kredytem, warto zapoznać się z bieżącą polityką monetarną oraz gospodarczymi perspektywami. Ignorancja w tym temacie ma opłakane skutki, o czym przekonały się kiedyś osoby zadłużające się we franku szwajcarski, a, w ostatnim czasie, ci którzy wzięli za duże kredyty przy rekordowo niskich stopach procentowych.
Gdy już nabyliśmy nieruchomość, koniecznie ją ubezpieczmy. Brak ubezpieczenia to pozorna oszczędność – wydamy kilkaset złotych rocznie mniej, ale w razie zniszczenia nieruchomości, zostaniemy z niczym.
Ważne jest też szersze ujęcie naszej inwestorskiej aktywności. Dotyczy to sytuacji, gdy mamy więcej nieruchomości. W takiej sytuacji warto dbać o tzw. dywersyfikację portfela inwestycyjnego. W praktyce oznacza to, że należy kupować nieruchomości różnego typ, w różnych lokalizacjach, tak aby w razie zapaści w jednym segmencie, mieć nadal kilka inwestycji, które będą rentowne.
Inwestowanie w nieruchomości niesie ze sobą ryzyko, jednak można je minimalizować, stosując się m.in. do wymienionych powyżej zasad. Oczywiście nie wyczerpują one listy zaleceń, jednak są dobrym “pakietem startowym” dla każdego świeżo upieczonego inwestora.